Ruchoma szopka w sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.
28 gru 2023
27 gru 2023
Rajd poświąteczny
Data: 27 grudnia 2023
Trasa: Mełgiew - Podzamcze - Dominów
Długość trasy: 13 km
8 gru 2023
Moja Narnia
"Myślę, że większość z nas ma taką swoją tajemną krainę, ale dla większości z nas istnieje ona tylko w wyobraźni". (Podróż „Wędrowca do Świtu”, Opowieści z Narnii)
18 lis 2023
Jeleń i szumy
Data: 18 listopada 2023
Trasa: Huta Różaniecka – Susiec – Huta Różaniecka
Długość trasy: 15,5 km
Od czasu do czasu zapuszczamy się z klubem trochę dalej, najchętniej na Roztocze, do Huty Różanieckiej lub Józefowa. Tak było właśnie tym razem. W sobotę odbyliśmy pieszą wycieczkę Szlakami: Szumów i Krawędziowym na trasie Huta Różaniecka – Susiec – Huta Różaniecka. Podziwialiśmy przede wszystkim wspaniałe rozlewisko rzeki Jeleń, powstałe dzięki solidnej robocie bobrów, a potem szumy na Tanwi. Całą drogę jesień walczyła z zimą (lub odwrotnie), mieliśmy opady śniegu, drobnego śniegu, drobnego deszczu… Generalnie dzień pod znakiem wody. Przeszliśmy 15,5 km.
11 lis 2023
Skierbieszów i Czartoria
Data: 11 listopada 2023
Trasa: Czartoria - Horyszów Kolonia - Czartoria
Długość trasy: 9,5 km
W Święto Niepodległości, my, przyjaciele Radka, spotkaliśmy się w 2. rocznicę
Jego śmierci, by wspólnie wspomnieć przeżyte z nim chwile, odwiedzić go
na cmentarzu, ale również, by cieszyć się wzajemną obecnością
serdecznych sobie ludzi. Przeszliśmy zatem piękną 10-kilometrową trasę w
okolicach miejscowości Czartoria i Horyszów-Kolonia i wspięliśmy się na
nową wieżę widokową w Czartorii. Jesień pokazała swoje listopadowe
oblicze – było błotko, deszcz, mgła, liście pod stopami,
trochę chłodniejszych powiewów. Zakończyliśmy ogniskiem – na
zaproszenie najbliższych naszego Przyjaciela – dziękujemy. Było nas
ponad 30 osób.
5 lis 2023
Wycieczka do Kozłówki
Data: 5 listopada 2023
Odwiedzone miejsce: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
W tym roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce kończy 79 lat i z tej okazji 5 listopada zorganizowało Dzień Otwartych Drzwi. W towarzystwie koleżanek z klubu PTTK miałam okazję zwiedzić bogate wnętrza pałacowe, powozownię, oficyny, muzeum socrealizmu i kaplicę pałacową. Kto jeszcze nie był - warto!
3 lis 2023
1 paź 2023
Ścieżką "Nadrybie"
Data: 1 października 2023
Trasa:
Długość trasy: 3,5 km
Wybraliśmy się dziś na krótki spacer ścieżką przyrodniczą „Nadrybie”. Jesień poczyna sobie coraz śmielej. To dobrze. Dla mnie inne pory roku mogłyby nie istnieć. Bigos złapał kilka kleszczy, z grzybów widzieliśmy głównie muchomory. Swoją drogą „Kleszcze i muchomory” to dobra nazwa dla zespołu rockowego. Lub grupy kolonijnej. Albo przedszkolnej.
23 wrz 2023
Pierwszy dzień jesieni w Lasach Janowskich
Data: 23 września 2023
Trasa: Maliniec –
Osówek - Łukawica – Lasy Chłopskie – Osmaki – Maliniec
Długość trasy: 14,7 km
Wiadomo, że w sobotę nie ma nas w domu. A tym bardziej, jeśli to pierwszy dzień jesieni. Spędziliśmy go w Lasach Janowskich, w składzie 8 osób przeszliśmy prawie 15 km. Ucieszyliśmy się ładną pogodą, pozbieraliśmy trochę grzybów, przez chwilę pokropił nas deszcz, ale nie za bardzo. Na koniec wygraliśmy wojnę podjazdową z pięcioma pieskami – zobaczyły, że jest nas więcej i tylko troszkę na nas napyskowały.
9 wrz 2023
Poleskie krajobrazy
Data: 9 września 2023
Trasa: Jezioro
Czarne Sosnowickie – Las Czarne Bagno – Walerianów – Bank – wokół
jeziora Tomaszne – Stary Orzechów – Jezioro Czarne Sosnowickie
Długość trasy: 18,5 km
2 wrz 2023
Między latem a jesienią - rajd w okolicach Lasek
Data: 3 września 2023
Trasa: Laski - Brudno - Koczergi - Glinny Stok - Laski
Długość trasy: 18 km
Tym razem pojechaliśmy prawie do Parczewa, wysiedliśmy na stacji Laski i zaraz weszliśmy do wsi Komarne.
16 sie 2023
Rezerwat przyrody Ostrężnik - Parki Narodowe Przyszłości
Data: 16 sierpnia 2023
Odwiedzone miejsce: Rezerwat przyrody Ostrężnik
Minęły 22 lata, odkąd powołano w Polsce ostatni park narodowy. Ale obszarów, które zasługują na tę najwyższą formę ochrony wcale nie brakuje. Dołączyłam zatem do wakacyjnego wyzwania Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”, aby odkryć Parki Narodowe Przyszłości i pomóc je wypromować.http://parkinarodowe.krajobraz.org/
TW "Krajobraz" opracowało listę planowanych parków na podstawie raportu
autorstwa Piotra Kluba wydanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze
„Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych”. Drugim planowanym parkiem, jaki odwiedziliśmy w wakacje, był Jurajski Park Narodowy w województwie śląskim.
3 sie 2023
Z Wartą warto
Data: 28 lipca - 3 sierpnia 2023
Trasa: Nerki - Dłusk
Rzeka: Warta
Długość trasy: 130 km
Kolejny rok minął, nadszedł czas na spływ urlopowy. Koledzy byli na Warcie dwa tygodnie wcześniej i jakoś wszystkim ta Warta przypasowała.
21 lip 2023
Rezerwat Bagno Serebryskie - Parki Narodowe Przyszłości
Data: 21 lipca 2023
Odwiedzone miejsce: Rezerwat przyrody Bagno Serebryskie
Minęły 22 lata, odkąd powołano w Polsce ostatni park narodowy. Ale obszarów, które zasługują na tę najwyższą formę ochrony wcale nie brakuje. Dołączyłam zatem do wakacyjnego wyzwania Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”, aby odkryć Parki Narodowe Przyszłości i pomóc je wypromować. http://parkinarodowe.krajobraz.org/
8 lip 2023
XII Rajd Różany
Data: 8 lipca 2023
Trasa: Bochotnica - Las Stocki
Coroczny Rajd Różany zgromadził tym razem ok. 70 osób. Trasa wiodła przez malownicze lipcowe krajobrazy na odcinku: Bochotnica – Zbędowice – Parchatka – Las Stocki. Impreza organizowana jest z okazji Święta Róż w Końskowoli. Rajd prowadził Artur Pomykała.
24 cze 2023
Wycieczka w pradolinę Wieprza
Trasa: Baranów - młyn na Bylinie - Baranów
Odwiedzone miejsca: Jeziorzany, Podlodowo, Sobieszyn-Brzozowa, Ułęż, Żabianka, Baranów
Wycieczkę zaczęliśmy od Jeziorzan, czyli dawniej: Łysobyków, zajrzeliśmy nad Wieprz, potem odwiedziliśmy kościół i wreszcie wspaniałą bibliotekę, następnie pojechaliśmy zobaczyć: pomnik bitwy pod Łysobykami, zespół dworski z 1 połowy XIX w. w Podlodowie, Zespół Szkół im. Kajetana hrabiego Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej, następnie pałac w Ułężu (obecnie Urząd Gminy), kościół w Żabiance z XVIII w. Na koniec pojechaliśmy do Baranowa, skąd ruszyliśmy na krótką trasę - bagnami (dosłownie, co nie było planowane, ale tak wyszło) dotarliśmy do młyna wodnego na rzece Bylinie i z powrotem do Baranowa. Jak zwykle bogaty w ciekawostki dzień.
Wieprz w Jeziorzanach |
27 maj 2023
Janów Podlaski i okolice
W ostatnią sobotę maja wraz z koleżankami odbyłyśmy bogatą w treści wycieczkę. Zwiedziłyśmy: stadninę koni w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego, pałac biskupi w Janowie Podlaskim, odrestaurowany kościół - dawną cerkiew greko-katolicką w Starym Bublu, zakole Bugu w Gnojnie na obszarze PK Podlaski Przełom Bugu, dwór Zaścianek w Borsukach, Serpelice - kościół, pałac w Konstantynowie, pałac w Branicy Radzyńskiej, grodzisko w Niewęgłoszu, Czemierniki - pałac z piękną bramą wjazdową i kościół w stylu renesansu lubelskiego oraz na koniec ładnie odnowiony dwór w miejscowości Bełcząc.
Stadnina w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego |
14 maj 2023
Otwock i okolice - część 2
Odwiedzone miejsca: Otwock, bagna: Bocianowskie, Goździkowe i Całowanie
Długość spacerów w sumie: 14 km
W drugiej części niedzielnej wycieczki odwiedziliśmy trzy bagna, kolejno: Bocianowskie, Goździkowe i Całowanie. Każde różne, wszystkie piękne. Ludzi na szlaku dużo, ale jakoś w sumie nie przeszkadzaliśmy sobie na trasie. W sumie to dobrze, że coraz więcej ludzi woli wolny dzień spędzać w naturze niż przed telewizorem. Tereny te bardzo nam się podobają i mam nadzieję, że poznamy je lepiej.
Otwock i okolice - część 1
Odwiedzone miejsca: Otwock, bagna: Bocianowskie, Goździkowe i Całowanie
Długość spacerów w sumie: 14 km
Niedzielę spędziliśmy na Mazowszu. Pierwsza część wycieczki to Otwock, chcieliśmy bowiem choć trochę „liznąć” stylu świdermajer. Spacer zaczęliśmy od fragmentu szlaku Andriollego, czyli twórcy owego stylu. Jest to styl budownictwa drewnianego z charakterystycznymi balkonami i obszernymi werandami oraz zdobieniami - ornamentami w kształcie ząbków, kratek, roślin itp. Szlak przebiegał brzegiem Świdra. Potem przenieśliśmy się bliżej centrum - odwiedziliśmy cukiernię Sosenkę i obejrzeliśmy kilka obiektów – sanatorium Gurewicza, parę willi, teatr im. Jaracza, ratusz i mural na ulicy Lennona.
13 maj 2023
Majowy rajd do Lubartowa
Data: 13 maja 2023
Trasa: Tarło - Lubartów
Długość trasy: 16 km
Sobotni piękny majowy rajd od Tarła do Lubartowa. Przeszłyśmy 16 km w pierwszym naprawdę gorącym dniu w tym roku. Był las, pola, zalew w Pałecznicy, znowu las i pola i wreszcie Wieprz i Lubartów (i moja ulubiona aleja).
6 maj 2023
Wycieczka do Kolbuszowej i nie tylko - część 2
W sobotę naszym celem był nie tylko skansen. Zwykle, gdy już wyjeżdżamy nieco dalej od Lublina, staramy się odwiedzić kilka interesujących miejsc w danej okolicy. Najpierw zatrzymaliśmy się w Sokołowie Małopolskim, by zobaczyć imponujący kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Wycieczka do Kolbuszowej i nie tylko - część 1
Relacja zdjęciowa z sobotniej wycieczki do skansenu w Kolbuszowej, na którego terenie prezentowane są wsie z przełomu XIX i XX wieku. Wyjazd zaproponował Bartek.
23 kwi 2023
Dzikie i piękne oblicze Bukowej
Data: 22-23 kwietnia 2023
Trasa: Szewce - Nalepy
Rzeka: Bukowa
Długość trasy: 17 km
O Bukowej marzył Ra$ (Michał), ale akurat tak się złożyło, że w tym terminie nie mógł jechać. A czemu my pojechaliśmy? W Bukowej rzadko zdarza się poziom wody nadający się do pływania. Tym razem w środę przed wyjazdem utrzymywało się 90 cm. W czwartek to już było 80. A w piątek 72. Nie było na co czekać. W piątek wieczorem ja, Włodek, Paweł i Jacek spotkaliśmy się w Nalepach, gdzie koło wiaty rozbiliśmy obozowisko.
16 kwi 2023
Ładą się pływa, a nie jeździ...
Data: 15-16 kwietnia 2023
Trasa: Sól - próg na Tanwi, Ulanów
Rzeka: Biała Łada, Łada, Tanew
Długość trasy: 40,5 km
Ilekroć
przejeżdżałam przez Biłgoraj, tylekroć patrzyłam na Białą Ładę.
Zazwyczaj były to miesiące letnie, więc wody było tyle, co kot napłakał.
Czy tym w ogóle da się płynąć? Jeśli tak, to jesienią. Albo wiosną. No i
stało się. Zebrała się mała grupka chętnych. W drodze z Lublina do
Biłgoraja niemal cały czas jechaliśmy w ulewie. Deszcz skończył się
jednak w miejscowości Sól, gdzie koło mostku przy kościele pw. Michała
Archanioła wyznaczyliśmy start.
8 kwi 2023
Wielka Sobota w lesie
Data: 8 kwietnia 2023
Miejsce: Stary Gaj
Długość trasy: 4,5 km
Wokół komina też jest ciekawie. Przyszło mi do głowy, że w tym roku właściwie nie widziałam jeszcze wiosny. Och, praca zabiera nam mnóstwo życia. Zatem zamiast siedzieć przed świętami w kuchni, ruszyliśmy do lasu.
26 mar 2023
Pierwsze pływanie w tym roku
Data: 26 marca 2023
Trasa: Osmolice - Zemborzyce
Rzeka: Bystrzyca
Długość trasy: 10 km
Razem
z Włodkiem i Pawłem rozpoczęliśmy dziś sezon kajakowy, koledzy jak
dotąd nie byli na Bystrzycy powyżej zalewu, więc nieznany odcinek rzeki
wynagrodził im długą drogę do Lublina. Odcinek niedługi, ale urokliwy,
pogoda okazała się łaskawa. Troszkę pokropiło, trochę bardziej wiało,
ale zdecydowanie najwięcej chwil było słonecznych. Wpłynęliśmy też na
chwilę na Nędznicę. Był to mile spędzony dzień na wodzie. Brak ogniska
(bo po wczorajszych opadach nie chciało się palić) odbiliśmy sobie pstrągiem w Barze pod pstrągiem w Prawiednikach.
18 mar 2023
Topienie Marzanny w Wieprzu
4 mar 2023
Rajd w Nieznane w okolicach Kraśnika
Data: 4 marca 2023
Trasa: Kraśnik - Szastarka
Długość trasy: 16 km
W sobotę odbył się kolejny Rajd w Nieznane. Tym razem wędrowaliśmy od Kraśnika od Szastarki. Stawiło się 20 osób i pies. Cieszy, że dołączają do nas nowe osoby, które chcą wędrować po Lubelszczyźnie. Na naszej trasie znalazły się urokliwe stawy, pola, wąwozy i las – na brak urozmaicenia nie mogliśmy narzekać.
25 lut 2023
Czyżby przedwiośnie? Lasy Jawidzkie
Data: 25 lutego 2023
Trasa: Bystrzyca - Wandzin
Długość trasy: 16 km
W małym, bo raptem pięcioosobowym gronie, przeszliśmy dziś sobie od Bystrzycy k. Lublina do 19-tki w Wandzinie. Początkowo straszył nas deszcz, który jednak szybko został pokonany przez słońce. Widzieliśmy łosia, lisa, stadko jeleni i kilka stadek saren, a nad polami wesoło śpiewały już skowronki. Dodatkowo zjedliśmy imieninowe ciasto Maćka. Była też tęcza. I choć wyszło nam 16 km, to po godz. 14 byłam już w domu. I to ja rozumiem.
11 lut 2023
Rajd doliną Nędznicy
Data: 11 lutego 2023
Trasa: Niedrzwica - Prawiedniki
Długość trasy: 13 km
To był rajd doliną Nędznicy. Początkowo pogoda dopisywała, pojawiło się słonko, choć wiatr dawał się we znaki. Później coraz bardziej chmurzyło się i nawet, już na mecie, zaczęło padać. Spotkaliśmy też miłych znajomych, szkoda że dopiero pod koniec wędrówki.
4 lut 2023
Prawdziwie zimowy rajd
Data: 4 lutego 2023
Trasa: Dominów - Świdnik
Długość trasy: 15 km
Prawdziwie zimowy rajd! Śnieżna leśna bajka! Było i słońce, i wiatr, i zawieja, i zadymka. Były pierogi, ognisko, wyśmienite humory ośmiu osób i trasa od Dominowa do Świdnika.
28 sty 2023
Szlakiem wyżynnym od Trawnik
Data: 28 stycznia 2023
Trasa: Trawniki - Brzezice
Długość trasy: 13,5 km
Zapragnęłam przejść odcinek czerwonego Szlaku Wyżynnego. Znaleźli się chętni, więc ruszyliśmy w siedem osób. Do Trawnik dojechaliśmy pociągiem i była to jedyna udana relacja z transportem publicznym na Lubelszczyźnie tego dnia. Ale o tym potem. Wycieczka była bogata w walory krajoznawcze i przyrodnicze. W Trawnikach obejrzeliśmy z zewnątrz kaplicę grobową Bolesława Łodzia Michalskiego i odremontowaną kordegardę – pozostałości zespołu dworskiego w Trawnikach. Następnie idąc doliną Wieprza, doszliśmy do Trawnik-Kolonii, gdzie z ciekawości zajrzeliśmy do cukierni Sikoreczka – a tam niespodzianka! (wyjaśnienie wśród zdjęć). Potem odwiedziliśmy smutne miejsce pamięci – zbiorową mogiłę „Dzieci – dzieciom” (opis będzie wśród zdjęć). Później na naszej drodze znalazło się opuszczone gospodarstwo, potem Biskupice i wreszcie dolina Giełczewki – nad rzeką zrobiliśmy ognisko. Szlak powiódł nas na końcu do miejscowości Brzezice i wreszcie na drogę Chełm – Piaski, czyli 12-tkę. I tu utknęliśmy. W ciągu godziny nie przejechał ani jeden bus, co trochę zaczęło wpływać na nasze morale. Na szczęście na raty udało nam się złapać autostop. My z Basią miałyśmy przyjemność jechać z pasjonatem miejscowej historii, więc uznaję to za wartość dodaną naszej wyprawy. Dzięki za cudny dzień.
Dworzec w Trawnikach wreszcie doczekał się remontu. Czekamy! |
21 sty 2023
Dużo mokrego śniegu na Rajdzie w Nieznane
Data: 21 stycznia 2023
Trasa: Sadurki - Nałęczów PKP
Długość trasy: 13 km
Pierwszy w tym roku Rajd w Nieznane. Noc wcześniej spadło sporo mokrego śniegu, który jednak od rana zaczął się powoli topić.
1 sty 2023
Rajd noworoczny
Data: 1 stycznia 2023
Trasa: Wokół Zalewu Zemborzyckiego
Długość trasy: 12 km