14 maj 2023

Otwock i okolice - część 1

Odwiedzone miejsca: Otwock, bagna: Bocianowskie, Goździkowe i Całowanie
Długość spacerów w sumie: 14 km    

Niedzielę spędziliśmy na Mazowszu. Pierwsza część wycieczki to Otwock, chcieliśmy bowiem choć trochę „liznąć” stylu świdermajer. Spacer zaczęliśmy od fragmentu szlaku Andriollego, czyli twórcy owego stylu. Jest to styl budownictwa drewnianego z charakterystycznymi balkonami i obszernymi werandami oraz zdobieniami - ornamentami w kształcie ząbków, kratek, roślin itp. Szlak przebiegał brzegiem Świdra. Potem przenieśliśmy się bliżej centrum - odwiedziliśmy cukiernię Sosenkę i obejrzeliśmy kilka obiektów – sanatorium Gurewicza, parę willi, teatr im. Jaracza, ratusz i mural na ulicy Lennona.

Spacer nad Świdrem.














Cukiernia Sosenka


Łasuchy





Park w Otwocku.

Poniżej Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - budynek dawnego Domu Zdrojowego. W 1924 r. magistrat zaciągnął na tę inwestycję bardzo drogi kredyt w firmie ubezpieczeniowej Ulen & Co. licząc na szybkie i wysokie zyski. Gmach wzniesiono w l. 1926-34. według projektu Władysława Leszka Horodeckiego i Franciszka Michalskiego. Niestety, mimo oczekiwań władz miejskich i dużej popularności, kasyno przynosiło straty. Od 1947 r. w gmachu mieści się liceum. Jego uczniami byli m.in. Ignacy Gogolewski i Hanna Krall.

Pod koniec lat 80. XIX wieku nad Świdrem powstało ok. 50 willi, zaś tuż przed II Wojną Światową w samym Otwocku znajdowało się ok. 500 budynków w stylu świdermajer.
Najbardziej znany otwocki świdermajer, czyli sanatorium Abrama Gurewicza:
Ten pochodzący z Rosji przedsiębiorca połączył w jeden pensjonat trzy oddzielne wille.
Zbudowany w latach 1906 – 1921, na planie wieloboku, ma aż siedem skrzydeł i jest ponoć największą budowlą drewnianą w Polsce.











Okazała posiadłość rodziny Badiorów. Piętrowy budynek ma częściowo zabudowane werandy z półkolistymi oknami. Prawdopodobnie w nim w czasie okupacji niemieckiej miała siedzibę Niemiecka Komendantura Wojskowa.



Budynek obecnego ratusza zaistniał w krajobrazie Otwocka w 1928 r. w wyniku przebudowy stojącej tu od lat 80. XIX w. willi należącej do inż. Sierkowskiego:


Teatr






Ratusz






Mural przedstawia wizerunek Michała Elwiro Andriollego oraz budynek wykonany w tzw. stylu Świdermajer

Mural o ośmiu twarzach – Johna Lennona, Stanisława Grzesiuka, Juliana Tuwima, Macieja Malickiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kornela Makuszyńskiego, Miry Kubasińskiej i Michała Elwiro Andriollego



 






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz