21 lip 2023

Rezerwat Bagno Serebryskie - Parki Narodowe Przyszłości

 Data: 21 lipca 2023
Odwiedzone miejsce: Rezerwat przyrody Bagno Serebryskie

#ParkiNarodowePrzyszłości 

Minęły 22 lata, odkąd powołano w Polsce ostatni park narodowy. Ale obszarów, które zasługują na tę najwyższą formę ochrony wcale nie brakuje. Dołączyłam zatem do wakacyjnego wyzwania Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”, aby odkryć Parki Narodowe Przyszłości i pomóc je wypromować. http://parkinarodowe.krajobraz.org/


TW "Krajobraz" opracowało listę planowanych parków na podstawie raportu autorstwa Piotra Kluba wydanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze „Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych”.
Pierwszym planowanym parkiem, jaki odwiedziliśmy, był Chełmski Park Narodowy w województwie lubelskim. Ze względu na bliskość od Lublina, ten obszar jest nam dość znany, ale nigdy dotąd nie byliśmy w rezerwacie Bagno Serebryskie.

Będziemy poruszać się ścieżką przyrodniczą w rezerwacie torfowiskowym „Bagno Serebryskie” o długości ok. 3 km.
Początek ścieżki znajduje się w północno-zachodniej części rezerwatu w miejscowości Nowiny (obok Domu Pomocy Społecznej), tu zostawiamy samochód. Jest tu postawiona tablica informacyjna dotycząca Chełmskiego Parku Krajobrazowego.

Wkraczamy w prawdziwy gąszcz - komary atakują nas ze wszystkich stron.
Rezerwat został utworzony w 1991 roku, jego powierzchnia wynosi 376,62 ha. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie torfowiska węglanowego będącego cennym i unikatowym ekosystemem w skali kraju. Rezerwat znajduje się na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminach Chełm i Ruda-Huta.


Rezerwat "Bagno Serebryskie" jest unikatowym w Polsce siedliskiem rzadkich gatunków motyli i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem flory i fauny.

Po obu stronach naszej drogi widzimy mocno podmokły teren.




Co jakiś czas na ścieżce spotykamy tablice informacyjne, jednak są one zarośnięte i ciężko cokolwiek wytyczać.


Również na ścieżce przeskakujemy mniejsze i większe kałuże.


Ścieżka dydaktyczna prowadzi do wieży obserwacyjnej.
Stan tablic widać na poniższym zdjęciu.
Z wieży rozciągają się naprawdę malownicze widoki. Poniżej wprawne oko dojrzy wieże Bazyliki w Chełmie.

„Bagno Serebryskie” jest ważnym siedliskiem ptaków (ok. 150 gatunków), w tym gatunków zagrożonych w skali świata jak wodniczka i derkacz. Uznanie tego terenu za chroniony jest szczególnie ważne właśnie dla ochrony wodniczki w Europie.



Dominującą rośliną (ok. 60% pow.) jest kłoć wiechowata, tworząca zwarte połacie. Jej łanowa struktura porastania jest ewenementem w skali kraju, gdyż w innych rejonach Polski występuje niemal wyłącznie jako roślinność szuwarowa otaczająca jeziora.

Panorama torfowiska

Na terenie rezerwatu stwierdzono ponad 500 gatunków roślin naczyniowych, w tym 43 objęte ochroną.







W rezerwacie licznie reprezentowany jest świat motyli, bo aż ok. 300 gatunków.




Nadciąga burza, ale szkoda nam kończyć wycieczkę.
Jedziemy jeszcze do Chełma.

Kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów

Mała Synagoga w Chełmie, znajdująca się przy skrzyżowaniu ulicy Krzywej i Mikołaja Kopernika 8



Ostatni nasz przystanek, to browar Jagiełło. To browar regionalny założony w 1993 roku przez Lucjana Jagiełłę. Zakład znajduje się na terenie dawnego punktu usługowego PGR w miejscowości Pokrówka pod Chełmem. Browar specjalizuje się w produkcji piwa z zastosowaniem klasycznych metod warzelniczych. Żegna nas deszcz.

 Wiadomości nt. rezerwatu znalazłam na stronie: https://turystyka.gminachelm.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz