24 cze 2023

Wycieczka w pradolinę Wieprza

Data: 24 czerwca 2023
Trasa: Baranów - młyn na Bylinie - Baranów
Odwiedzone miejsca: Jeziorzany, Podlodowo, Sobieszyn-Brzozowa, Ułęż, Żabianka, Baranów

 Wycieczkę zaczęliśmy od Jeziorzan, czyli dawniej: Łysobyków, zajrzeliśmy nad Wieprz, potem odwiedziliśmy kościół i wreszcie wspaniałą bibliotekę, następnie pojechaliśmy zobaczyć: pomnik bitwy pod Łysobykami, zespół dworski z 1 połowy XIX w. w Podlodowie, Zespół Szkół im. Kajetana hrabiego Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej, następnie pałac w Ułężu (obecnie Urząd Gminy), kościół w Żabiance z XVIII w. Na koniec pojechaliśmy do Baranowa, skąd ruszyliśmy na krótką trasę - bagnami (dosłownie, co nie było planowane, ale tak wyszło) dotarliśmy do młyna wodnego na rzece Bylinie i z powrotem do Baranowa. Jak zwykle bogaty w ciekawostki dzień.

Wieprz w Jeziorzanach
 

Wieprz w całości swoich 303 km mieści się w obrębie naszego województwa, Jednym z miejsc wartym odwiedzenia są Jeziorzany położone w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”.


Wieprz w Jeziorzanach.


Jeziorzany to spokojna miejscowość, choć niegdyś była miastem o nazwie Łysobyki. Łysobyki wpisały się do polskiej historii jako miejsce tzw. wyprawy łysobyckiej, czyli nieudanego rajdu dwóch korpusów polskich przeciwko wojskom rosyjskim w czasie powstania listopadowego. Obecne Jeziorzany, choć pozbawione praw miejskich po powstaniu styczniowym, zachowały małomiasteczkowy układ miejski z widocznym rynkiem i siecią rozchodzących się ulic.
Podczas bitwy pod Kockiem w Jeziorzanach stacjonowała 13 Dywizja Piechoty Zmotoryzowana III Rzeszy.
Nazwa miejscowości została oficjalnie zmieniona na Jeziorzany 27 listopada 1965.
W Jeziorzanach znajduje się sporo starych drewnianych domów.


Niemal nad samym brzegiem Wieprza znajduje się kościół Trójcy Świętej w stylu eklektycznym.
kościół w Jeziorzanach


Ołtarz główny w kościele to metaloplastyka. Obraz wykonany na płótnie wyobraża Trójcę Świętą. Ołtarze boczne (sosnowe) sporządzone zostały po II wojnie światowej.





Poniżej ławeczka przy bibliotece. Zaproszeni przez panią bibliotekarkę - wchodzimy do środka.
Jesteśmy oczarowani wnętrzem.
W 2017 roku władze gminy podjęły decyzję o zagospodarowaniu budynku po szkole podstawowej.  Obiekt wybudowany w 1936 roku przez mieszkańców służył jako szkoła przez blisko 80 lat. Po likwidacji placówki przez kilka lat budynek stał opustoszały i powoli następowała jego dewastacja. Niewykorzystywany budynek po dawnej szkole podstawowej został przebudowany i dostosowany do nowo powstającego centrum spotkań i nowej siedziby biblioteki. Uroczystość otwarcia nowej siedziby odbyła się 5 września 2019 roku.
Wspaniale wyposażona i pomysłowo urządzona biblioteka.
Księgozbiór biblioteki liczy ponad dwanaście tysięcy pozycji. Na ścianach znajdują się ciekawe grafiki, barwne oświetlenie, lustra w tematyce Alicji w Krainie Czarów.




Jedziemy zobaczyć miejsce pamięci.

Bitwa pod Łysobykami, inaczej wyprawa łysobycka – bitwa powstania listopadowa stoczona 19 czerwca 1831 roku. Potyczka zakończyła się zwycięstwem Rosjan.

Miejsce bitwy pod Łyskobykami




Jedziemy do Podlodowa.
Zespół dworski w Podlodowie to teraz własność prywatna. Obecny budynek dworu wzniesiony został w I poł. XIX w. Właściciel - Ignacy Rolewski w ramach spłaty wierzytelności w 1861 r. przekazał majątek Władysławowi Kosinowskiemu. W II poł. XIX w. majątek kupuje przybyła do Polski z Bawarii rodzina Meisnerów. W 1883 r właścicielem był Karol Meisner.





Piękną aleją jedziemy do kolejnego punktu wycieczki, do Sobieszyna.

Poniżej Zespół Szkół im. Kajetana hrabiego Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej.

To najstarsza szkoła rolnicza w Polsce. Powstała w 1896 roku z fundacji Kajetana hr. Kickiego. Położona na terenie zabytkowego zespołu leśno-parkowego. Rozpoznawalne logo szkoły – „S” przeplatane kłosami. Jej nazwa ulegała częstym zmianom. Placówka miała zdecydowanie charakter szkoły rolniczej.

Szkoła działa od 118 lat, łącząc tradycję i nowoczesne metody nauczania. Nauka odbywa się w zabytkowym budynku.

Kolejny punkt to pałac w Ułężu. Pałac został wybudowany na początku XIX wieku. Jego forma architektoniczna przypisywana jest Jakubowi Kubickiemu. Siedziba została wystawiona Jackowi Bentkowskiemu- szambelanowi króla Stanisława Augusta i sędziego powiatu żelechowskiego.

Pałac jest murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, piętrowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym.

Brama
Piechotką udajemy się teraz do zabytkowego kościółka w Żabiance.




Kościół w Żabiance z XVIII w.:
Pierwotny kościół w Żabiance był świątynią filialną parafii Drążgów, został wzniesiony w 1570 z fundacji Łukasza Lędzkiego. Obecny kościół wybudowano (i konsekrowano) w 1745 kosztem Feliksa Bętkowskiego, starosty stężyckiego.
Rozciągają się stąd malownicze widoki.


Wracamy do samochodów, by dojechać do ostatniej tego dnia miejscowości.




Baranów to kolejna osada w pradolinie Wieprza.
Udajemy się w krótką trasę po okolicy.




Niestety, ścieżka zaprowadza nas na tereny mocno podmokłe, w dodatku będące królestwem komarów.
Przedzieramy się


W końcu docieramy do młyna wodnego na rzece Bylinie. Obecnie jest to własność prywatna.





Znacznie wygodniejszą drogą wracamy do Baranowa.




Odpoczynek po trudach.
I pamiątkowe zdjęcie na koniec wycieczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz