Data: 8 kwietnia 2023
Miejsce: Stary Gaj
Długość trasy: 4,5 km
Wokół komina też jest ciekawie. Przyszło mi do głowy, że w tym roku właściwie nie widziałam jeszcze wiosny. Och, praca zabiera nam mnóstwo życia. Zatem zamiast siedzieć przed świętami w kuchni, ruszyliśmy do lasu.
Stary Gaj to położony w południowo-zachodnich krańcach miasta kompleks leśny, który stanowi „zielone płuca” Lublina. To miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców i turystów.
Masło wiedźm, czyli trzęsak pomarańczowożółty |
Całe dywany zawilców |
Leśnictwo Stary Gaj zajmuje fragment dzielnicy Zemborzyce. Najwyższe walory przyrodnicze posiada Rezerwat „Stasin” wytyczony w północno-zachodnim krańcu Starego Gaju. Celem ochrony w tym rezerwacie jest zachowanie fragmentu lasu liściastego z dużym udziałem brzozy czarnej w liczebności ponad 90 okazów.
W Starym Gaju dominują gatunki liściaste, jak grab pospolity czy brzoza brodawkowata. Z gatunków iglastych występuje sosna zwyczajna, świerk pospolity i jałowiec pospolity.
Podbiał |
Ale Stary Gaj to też ciekawe ukształtowanie terenu z niewielkimi wąwozami i jarami, doskonałe miejsce na spacery, jogging i jazdę na rowerze.Za Wikipedią: W 2021 naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przeprowadzili inwentaryzację przyrodniczą 57-hektarowego fragmentu lasu przy skrzyżowaniu ul. Letniskowej i Lipskiej. W raporcie końcowym naukowcy zarekomendowali radzie miasta uznanie przebadanego obszaru za zespół przyrodniczo-krajobrazowy.
Ustalono, że na przebadanym terenie znajdują się: dęby, graby i lipy w wieku 70–90 lat, 7 gatunków roślin chronionych lub zagrożonych (w tym gnieźnik leśny, lilia złotogłów, rzęśl wiosenna, wawrzynek wilczełyko, miodownik melisowaty i podkolan biały), 31 ściśle chronionych gatunków ptaków (w tym muchołówka żałobna), 5 chronionych gatunków mszaków (widłoząb zielony, nastroszek kędzierzawy, gładysz paprociowaty, widłoząb miotlasty oraz dzióbkowiec) – niektóre z nich należą do reliktów puszczańskich, a dwa pierwsze znajdują się na czerwonej liście mchów, 8 chronionych gatunków ssaków.
Niesamowite, prawda? Jednym słowem - cudze chwalicie - swego nie znacie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz