Data: 16 sierpnia 2023
Odwiedzone miejsce: Rezerwat przyrody Ostrężnik
Minęły 22 lata, odkąd powołano w Polsce ostatni park narodowy. Ale obszarów, które zasługują na tę najwyższą formę ochrony wcale nie brakuje. Dołączyłam zatem do wakacyjnego wyzwania Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”, aby odkryć Parki Narodowe Przyszłości i pomóc je wypromować.http://parkinarodowe.krajobraz.org/
TW "Krajobraz" opracowało listę planowanych parków na podstawie raportu
autorstwa Piotra Kluba wydanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze
„Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych”. Drugim planowanym parkiem, jaki odwiedziliśmy w wakacje, był Jurajski Park Narodowy w województwie śląskim.
To leśny rezerwat przyrody położony na Wyżynie Częstochowskiej, nieopodal osady Ostrężnik. Administracyjnie należy do wsi Siedlec w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, położony jest w granicach obszaru Natura 2000 „Ostoja Złotopotocka".
Rezerwat Ostrężnik jest niewielki, zajmuje 4,1 ha. Powstał w 1960 roku. Na terenie rezerwatu znajduje się kilka wapiennych skał. Największa z nich to skała Ostrężnik z Jaskinią Ostrężnicką i ruinami zamku.
Wejście do Jaskini Ostrężnickiej jest charakterystyczne, to dwa ogromne otwory, jak oczy albo nozdrza. Do jaskini prowadzi 5 wejść, jednak wejście do jaskini i oświetlanie jej czołówkami jest zabronione.
Na skale, tuż nad jaskinią, są nikłe pozostałości warowni, pochodzącej najprawdopodobniej z XIV w., to jeden z najsłabiej poznanych obiektów obronnych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przypuszcza się, że tutejszy zamek wzniesiony został z inicjatywy Władysława Opolczyka, jako jedno z ogniw zaplanowanego z rozmachem systemu obronnego ówczesnej granicy polskiej.
Las rosnący w rezerwacie tworzą przede wszystkim drzewostany bukowo-grabowe.W Rezerwacie Ostrężnik bije okresowe Źródło Zdarzeń. Jest ciekawe, ponieważ pojawia się i nagle znika, niezależnie od pór roku. Czasem pozostaje suche przez parę lat, my właśnie trafiliśmy na taką porę.
Ponoć kiedyś było tak obfite, że topili w nim się ludzie. W obszarach, gdzie występują zjawiska krasowe, pojawiają się okresowe źródła, ale dawniej lud wiązał wyciek wody w źródle z ważnymi wydarzeniami mającymi nastąpić, stąd nazwa źródła: "Źródło Zdarzeń".Przy parkingu na początku ścieżki znajduje się kilka interesujących opisów.
Strony z informacjami:
https://jura.slaskie.travel/poi/3887/zamek-ostreznik-w-rezerwacie-przyrody
https://www.polskieszlaki.pl/rezerwat-ostreznik-na-jurze.htm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz