27 maj 2023

Janów Podlaski i okolice

W ostatnią sobotę maja wraz z koleżankami odbyłyśmy bogatą w treści wycieczkę. Zwiedziłyśmy: stadninę koni w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego, pałac biskupi w Janowie Podlaskim, odrestaurowany kościół - dawną cerkiew greko-katolicką w Starym Bublu, zakole Bugu w Gnojnie na obszarze PK Podlaski Przełom Bugu, dwór Zaścianek w Borsukach, Serpelice - kościół, pałac w Konstantynowie, pałac w Branicy Radzyńskiej, grodzisko w Niewęgłoszu, Czemierniki - pałac z piękną bramą wjazdową i kościół w stylu renesansu lubelskiego oraz na koniec ładnie odnowiony dwór w miejscowości Bełcząc.

Stadnina w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego



















pałac w Janowie:





Odrestaurowany kościół w Starym Bublu:








Podlaski przełom Bugu, zakole w Gnojnie


Stara wieś królewska Borsuki położona jest na skraju terasy zalewowej doliny Bugu. Powstanie wsi datuje się na przełom XIII i XIV w. W przeszłości nosiła nazwę Borsuka lub zwana była „dziesiątkiem Borsuckim”. We wsi zachowały się przykłady starego budownictwa drewnianego. Najstarsze domy powstały w końcu XIX w. W północnej części wsi znajduje się należący do Elżbiety i Zbigniewa Aftaruków Pensjonat Dwór Zaścianek, w skład którego wchodzą: liczący ponad 100 lat budynek dawnej szkoły podstawowej, przeniesiony ze wsi Próchenki w powiecie łosickim i przebudowany na dwór oraz zaścianek drewniany budynek dawnej plebanii z 1923 r., pochodzący z Nepli. Zaścianek powstał w 1998 r., natomiast dwór oddany został do użytku w 2004 r.
dwór Zaścianek we wsi Borsuki


Kościół w Serpelicach



Bug w Serpelicach



Pałac w Konstantynowie:








Aleja pałacowa



Pałac w Branicy Radzyńskiej:
Za czasów Marii Kątskiej, wnuczki Stanisława Antoniego Szczuki (zm. w 1710 r.), w Branicy istniał dwór stanowiący zapewne podmiejską rezydencję Potockich. Został on przebudowany w 1884 r. przez Stanisława Szlubowskiego, sędziego pokoju w okręgu radzyńskim. Eklektyczny pałac na planie litery ,,T”, z narożną wieżyczką, usytuowano na osi północ-południe.


Główne wejście znalazło się od wschodu. Szlubowski przekomponował również park i rozbudował część gospodarczą. W tamtym czasie dobra Branica stanowiły przykład nowocześnie zarządzanych dóbr. Po II wojnie światowej budynek pałacowy i park zostały przeznaczone na potrzeby szkoły, obecnie niszczeje.






W drodze do grodziska:


 

Grodzisko w Niewęgłoszu ulokowane jest w dolinie rzecznej na podmokłych łąkach przy ujściu Piwonii do Tyśmienicy,  zajmując piaszczyste wyniesienie – składa się z dwóch wałów, które mają czytelny przebieg w części północnej.

grodzisko w Niewęgłoszu
Grodzisko zostało odkryte w trakcie wędrówek J. Przyborowskiego i opisane w Wiadomościach Archeologicznych z 1876 roku. Badania powierzchniowe tego terenu przeprowadził J. Gurba w 1956 roku i wówczas zaklasyfikował założenie jako zespół osadniczy składający się z grodu i osady. Datowanie na X-XI wiek oparł na materiale ceramicznym zebranym z powierzchni obu stanowisk (za: atlasgrodzisk.pl).






Czemierniki - brama wjazdowa do pałacu:
Zespół pałacowo-parkowy w Czemiernikach został wzniesiony w latach 1615-22 nakładem biskupa płockiego Henryka Firleja z Dąbrowicy przez wysokiej klasy architekta, który w planie i architekturze pałacu nawiązał do teoretycznych projektów Andrea Palladia. Budowla jest przykładem starowłoskiego „palazzo in fortezza”. Pałac i miasto były własnością rodu Firlejów do końca XVII w. Potem często zmieniały właścicieli.

Być może za czasów Humięckich (XVIII w.) pałac utracił późnorenesansową attykę, a pierwotne nakrycie dachu zastąpiono wysokim, łamanym dachem z barokowymi szczytami nad częścią środkową. Dzisiejszy wygląd (z neogotycką attyką) nadała obiektowi odbudowa przeprowadzona w 1852 r. przez gen. Wincentego Krasińskiego – ojca Zygmunta, autora „Nie-boskiej komedii”.
Po II wojnie światowej umieszczono tu Państwowy Dom Dziecka, a potem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecnie własność prywatna.

 Przez kilka miesięcy Czemierniki były "nieformalną stolicą Polski". Od października 1625 r. do stycznia 1626 r. w dopiero ukończonej rezydencji biskupa Firleja gościł polski monarcha Zygmunt III Waza wraz z żoną Konstancją Austriaczką z dynastii Habsburgów, córką Anną Katarzyną i częścią swego dworu. Schronił się tu przed szalejącą w Krakowie zarazą.



Pałac otoczony pasem fortyfikacji, głęboką fosą i stawami stanowił twierdzę, której w czasie „potopu” Szwedom nie udało się zdobyć.




Czemierniki - kościół:









W Bełczącu, wsi położonej w odległości 5 km na zachód od Czemiernik, zachowało się założenie dworsko-parkowe, w skład którego wchodzą: murowany dwór polski z drugiej połowy XIX w. oraz otaczający go park krajobrazowy. W okresie Polski Ludowej aż do 2003 r. był siedzibą szkoły. Już na początku XVI w. Mikołaj Firlej założył tu folwark. W czasie II wojny światowej w dworku kwaterowali Niemcy, a po wyparciu ich przez Rosjan w 1944 r. obiekt służył jako siedziba wojskowej szkoły kierowców. W Bełczącu urodziła się znana poetka Marianna Bocian.
Odnowiony dwór w miejscowości Bełcząc



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz