7 gru 2024

Odwiedziny w Kuncewiczówce

Data: 7 grudnia 2024
Odwiedzone miejsce: Dom Kuncewiczów

Dom Kuncewiczów przy ul. Małachowskiego 19 w Kazimierzu Dolnym, zwany również willą „Pod wiewiórką", powstał 1936 roku. Należał do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego.

30 lis 2024

Śladami łowców mamutów

Data: 30 listopada 2024
Trasa: Puławy - Góra Puławska - Puławy
Długość trasy: 12 km 

Spacer w Puławach i śladami łowców mamutów do pobliskiej Góry Puławskiej, do obozowiska sprzed ok. 30-25 tys. lat. 


Zwiedzamy Muzeum Polarnictwa

Data: 30 listopada 2024
Odwiedzone miejsce: Muzeum Badań Polarnych w Puławach

 Kilka kadrów z pierwszego w Polsce muzeum polarnictwa, które mieści się w Puławach. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka, pochodzące ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię, a także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi.


16 lis 2024

Idziemy do Izbicy

Data: 16 listopada 2024
Trasa: Wólka Orłowska - Izbica
Długość trasy: 14 km 

Tym razem kolejny z cyklu „Rajdów w Nieznane” rozpoczęliśmy na stacji kolejowej Wólka Orłowska. 

 

foto od Marioli

2 lis 2024

Jesienią w Poleskim Parku Narodowym

 Data: 2 listopada 2024
Trasa: PPN ścieżka Perehod
Długość trasy: 6 km 

Poleski Park Narodowy to wspaniałe miejsce o  każdej porze roku. Ja jednak najbardziej lubię go jesienią. Tym razem wybrałam ścieżkę Perehod. 

Poniżej fotorelacja.

22 paź 2024

5 paź 2024

Jaskinia Głęboka, nietoperze i pająk

Data: 5 października 2024
Odwiedzone miejsce: Jaskinia Głęboka, Podlesice

Przy okazji corocznego spotkania rodzinnego udało się nam, mimo niesprzyjającej pogody, poznać nowe miejsce, a mianowicie Jaskinię Głęboką w Podlesicach, w rezerwacie Góra Zborów. Ciekawe miejsce i można zobaczyć nietoperze. 

Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów.

22 wrz 2024

W rezerwacie Wodny Dół

 Data: 22 września 2024
Trasa: Niemienice - Rezerwat Wodny Dół - Gajówka - Niemienice
Długość trasy: 9 km

W niedzielę wybraliśmy się do Wodnego Dołu. Rezerwat krajobrazowy „Wodny Dół” utworzony został w 1996 roku. To wspaniała sieć wąwozów lessowych żłobionych przez długie wieki spływającą nimi wodą. 


24 sie 2024

I znów Spławy

Data: 24 sierpnia 2024
Trasa: Ścieżka Przyrodnicza Spławy, Poleski Park Narodowy
Długość trasy: 7,5 km

Tym razem klubowy wyjazd do Poleskiego Parku Narodowego podyktowany był
wydarzeniem pn. IV Lubelskie Spotkania z Przyrodą - Pożegnanie Żurawi.

Ciekawa strona: wędrówki lubelskich żurawi

29 lip 2024

Nad rzeką Rawką

Data: 29 lipca 2024
Trasa: parking Ruda-Gajówka - OW Sosenka - Most Kopersztajna - Ruda-Gajówka
Długość trasy: 6 km

Korzystając z ładnej pogody i mojej wizyty na Mazowszu, wybraliśmy się razem z przyjacielem do rezerwatu rzeki Rawka. Chcieliśmy przespacerować się brzegiem rzeki, w miarę możliwości - jak najbliżej wody. Pierwszy odcinek od parkingu w Rudzie-Gajówce okazał się leśnym odcinkiem, ale w końcu udało się dotrzeć nad Rawkę.

29 cze 2024

Janosikowe Diery - Orawa, Słowacja

Data: 29 czerwca 2024
Trasa: Terchova-Biely Potok – Ostrvne – Dolne Diery – Podziar – Horne Diery – Pod Palenicou – Pod Tesnou Rizňou - Pod Tanečnicou - Pod Tesnou Rizňou – Vrchpodžiar - Štefanová - Terchová.
Długość trasy: 16 km 

Wycieczka zbójeckim szlakiem, czyli magiczne Janosikowe Diery w Małej Fatrze na Słowacji.
Wyjazd o 1 w nocy w sobotę, powrót do Lublina 2.30 w niedzielę. Trasa prawie 16 km w temperaturze 35 st. Czyli czyste szaleństwo!

Zdjęcie z podróży przez szybę autokaru

23 cze 2024

Powrót na Łynę

Data: 20 - 22 czerwca 2024
Trasa: Lidzbark Warmiński - Stopki
Rzeka: Łyna
Długość trasy: 69 km

A więc spędziliśmy trzy dni na Łynie. Gdy dwa lata temu spłynęliśmy odcinek Olsztyn – Lidzbark Warmiński, obiecałam sobie ciąg dalszy, do Stopek (ostatnia wieś przed granicą z Rosją). I nadszedł wreszcie ten czas.


9 cze 2024

Wieża widokowa w Narolu

 Data: 9 czerwca 2024
Odwiedzone miejsce: Punkt widokowy Jasna Góra, Narol, Jędrzejówka

Nowo powstała wieża widokowa, jedyne miejsce na Roztoczu, z którego widać dwa najwyższe wzgórza Roztocza Wschodniego i Roztocza Środkowego: Długi Goraj i Wapielnię.

1 cze 2024

Do Prawiednik na frytki

Data: 1 czerwca 2024
Trasa: Niedrzwica - Krężnica - Prawiedniki
Długość trasy: 12,5 km 

Dzień Dziecka w trasie. Mało słońca, trochę deszczu, jednak duszno i komary żarły jak głupie. Zakończyliśmy frytkami i piweczkiem w Barze pod Pstrągiem.


25 maj 2024

Biecz - Szymbark - Grybów

Data: 25 maja 2024
Odwiedzone miejsce: Biecz

Relacja z wycieczki do Biecza przy okazji jednego z naszych rodzinnych spotkań. Ze względu na bogatą historię często jest nazywane „perłą Podkarpacia” lub „małym Krakowem”. Bywa także określany jako „polskie Carcassonne”, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce. Przeżyło rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego; od XVII w. zaczęło podupadać. Osoby związane z Bieczem to m.in. Marcin Kromer, Wacław II Czeski, Mikołaj Ligęza.

Ratusz w Bieczu, pierwotnie gotycki, zbudowany w 2 połowie XV w., został przebudowany w XVI w. Dzisiejszy piętrowy, kwadratowy budynek, stanowi jedynie połowę pierwotnej budowli.

18 maj 2024

Kleniewo i Żmijowiska

Data: 18 maja 2024
Odwiedzone miejsca: Ścieżka Przyrodnicza Kleniewo, Żmijowisko, Stacja Kultury
Długość trasy: 6 km

Miło spędziliśmy sobotę - pojechaliśmy w okolice Opola Lubelskiego i Poniatowej, najpierw ścieżka przyrodnicza Kleniewo w dolinie Chodelki, potem grodzisko z IX wieku "Żmijowisko" i na koniec obiad w restauracji Stacja Kultury w odnowionym budynku starej Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej - która nadal jeździ turystycznie na krótkim odcinku. Na ścieżce przyrodniczej widzieliśmy czaple, kaczki z małymi, perkoza i małego ptaszka w dziupli, słyszeliśmy dudka, a w drodze powrotnej widzieliśmy trzy małe sarenki.


11 maj 2024

Szlakiem ariańskim (i nie tylko)

 Data: 11 maja 2024
Trasa: Krasnystaw Fabryczny - Zagrody Kościół
Długość trasy: 17,5 km 

Dzisiejszy rajd "W Nieznane" Klubu Turystyki Pieszej "Niezależni". Było nas 25 osób. Przeszliśmy 17,5 km.
Trasa: Krasnystaw Fabryczny - zamek i dworek w Krupem - "Przystanek Poetycki" w Krynicy (i spotkanie z Emily Dickinson) - Wieża Ariańska w Krynicy - kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Żulinie - stacja Zagrody Kościół. Spory odcinek naszej wędrówki to żółty szlak ariański. Poza tym: zielenie i żółcie, mnóstwo wiosennych zapachów, dobre fluidy, miłe rozmowy.

foto od Marioli

5 maj 2024

Leśne molo w Starym Sączu

Data: 5 maja 2024
Odwiedzone miejsce: Leśne molo w Starym Sączu

Podczas krótkiego pobytu na Sądecczyźnie odwiedziłam m.in. Stary Sącz, aby zobaczyć stosunkowo nową atrakcję - Leśne Molo na Miejskiej Górze.

20 kwi 2024

Szlakiem Roztocza Zachodniego

Data: 20 kwietnia 2024
Trasa: Łęczna - Łuszczów Pierwszy
Długość trasy: 14,5 km 

Dzisiejszy rajd Niezależnych pt. „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”. Niepewna pogoda nie zniechęciła 17 osób – dziękujemy. Przewędrowaliśmy prawie 15 km od Łęcznej do Łuszczowa Pierwszego żółtym Szlakiem Roztocza Zachodniego. Było cudnie. Feeria wiosennych barw: zieleni, żółci i wielu kolorów polnych i ogrodowych kwiatów. Dodatkowo nastroju dodawało to, co działo się na niebie – ciemne chmury przeganiane przez dość silny wiatr w walce z przebłyskami słońca. Działo się! Chwilę po ognisku usiłował postraszyć nas trochę grad, ale nie dał nam rady.

1 kwi 2024

Górki Czechowskie w drugi dzień świąt

Data: 1 kwietnia 2024
Miejsce: Górki Czechowskie
Długość trasy: 3 km 

Obszar naturalnych wzniesień i wąwozów w północnej części Lublina na Czechowie, obejmujący ok. 150 h, czyli nasze wspaniałe Górki Czechowskie. Tam właśnie udaliśmy się w drugi dzień świąt. Upał, że muchy zdychają w locie, a jest dopiero 1 kwietnia :( Na szczęście tam, gdzie deweloper nie zdążył jeszcze położyć łapy, jest gdzie schować się przed słońcem. Połaskotaliśmy w stópkę chomika europejskiego, pooglądaliśmy wielbłądy w pyle saharyjskim i wróciliśmy na żurek. Polecamy najnowszy film "Na tropie Wajraka" o jednym z najpiękniejszych ssaków, chomiku europejskim, który mieszka na naszych Górkach Czechowskich: https://www.youtube.com/watch?v=mih7aEwFGRs


31 mar 2024

Świąteczny spacer w Lesie Rudki

Data: 31 marca 2024
Miejsce: Las Rudki od strony ul. Prawiednickiej
Długość trasy: 4,5 km 

Świąteczny spacer w lesie Rudki, potocznie nazywanym Lasem Sherwood.

23 mar 2024

Topienie Marzanny z Niezależnymi

 Data: 23 marca 2024
Trasa: Gołąb – Nieciecz – Bonów – Gołąb
Długość trasy: 14 km 

W sobotę wraz z KTP „Niezależni” utopiliśmy Marzannę. Dzień rozpoczął się raczej deszczową aurą, ale z każdą chwilą wypogadzało się coraz bardziej – kulminacja owego wypogadzania nastąpiła po symbolicznym utopieniu zimy w Wieprzu – i jak tu nie kochać tradycji. Rajd zaszczyciło obecnością 37 osób i dwa psy, a trasę miałam przyjemność prowadzić ja. I tak sobie przeszliśmy 14 km po terenie mocno urozmaiconym. Gołąb – Nieciecz – Bonów – Gołąb.

3 mar 2024

Wiosenny Perehod

Data: 3 marca 2024
Miejsce: PPN ścieżka Perehod
Długość trasy: 6 km 

Chwile. Ulotne jak ulotka, jak to swojego czasu śpiewał zespół Paktofonika. Parę dni przed kolejnymi urodzinami z całą pewnością wiem, że nic nie wiem. Słuchajcie, ludzie, w Poleskim jest wszystko, owady, ptaki, przestrzeń, woda.


24 lut 2024

Doliną Ciemięgi

 Data: 24 lutego 2024
Trasa: Czechów - Pliszczyn
Długość trasy: 12 km 

Rajd doliną Ciemięgi od przystanku Stefczyka 02 na Czechowie przez Elizówkę - Dys - Ciecierzyn - Łagiewniki do Pliszczyna. W Dysie zajrzeliśmy do odnowionego młyna, gdzie właściciel otworzył destylarnię. Na ognisku wątróbka z jabłkiem.


3 lut 2024

Doliną Czerniejówki i potem do Zalewu

Data: 3 lutego 2024
Trasa: Dominów g. Głusk - Lublin
Długość trasy: 14 km 

Poszłyśmy dziś na rajd w trzy: ja, Marysia i Bogusia. Prognozy oszałamiające – wiatr, deszcz. Lecz cóż, w soboty nie ma nas w domu, trzeba być wiernym klubowej dewizie. Pojechałyśmy miejską linią nr 17 aż do przystanku Abramowicka w Dominowie w gminie Głusk. 


27 sty 2024

Polami i lasami do Motycza Leśnego

 Data: 27 stycznia 2024
Trasa: Matczyn - Motycz Leśny
Długość trasy: 12 km

Dzisiejszy rajdzik. Błotko, wiatr, trochę śniegu, sporo wody. Niespiesznie i niezbyt daleko. Polami i lasami. Na koniec biała kiełbaska na patelni.


20 sty 2024

Rajd w Nieznane z Minkowic

Data: 20 stycznia 2024
Trasa: Minkowice - Dominów
Długość trasy: 13,5 km 

Dzisiejszy rajd Niezależnych zgromadził 29 osób i psa. Bardzo nas to cieszy. Pojawili się dawno niewidziani sympatycy klubu, zupełnie nowe osoby, a co mnie szczególnie cieszy, wreszcie udało się spotkać z Dawidem, kolegą z kajaków. Rajd był prawdziwie zimowy – śnieg, mrozik, a nawet trochę słoneczka. Przeszliśmy trasę od Minkowic do Dominowa przez zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu. Dzięki wszystkim za uczestnictwo, zapraszamy na kolejne Rajdy w Nieznane.


6 sty 2024

Wąwozami Lublina

Data: 6 stycznia 2024
Trasa: wąwozy Lublina
Długość trasy: 10 km

Rajd wąwozami Lublina. Przy okazji mogliśmy zajrzeć w różne zakamarki miasta i poczuć prawdziwy urbanizm. Zaczęliśmy na ulicy Nadbystrzyckiej i przeszliśmy kolejno: Park Rury im. Romualda Dylewskiego, przeskoczyliśmy pod Armii Krajowej i dalej ulicą Ułanów, Husarską, Poznańską i dalej kolejnym wąwozem aż do ulicy Nadbystrzyckiej, następnie Wyżynną aż do najbardziej dzikiego naszego wąwozu wzdłuż torów do stacji Lublin Zachodni i ulicą Węglinek. Część grupy skończyła na Granitowej, część na Gęsiej.

1 sty 2024

Spacer noworoczny

Data: 1 stycznia 2024
Trasa: Zalew Zemborzycki
Długość trasy: 6 km 

 Krótki spacer - kawałek przejścia z Niezależnymi.