2 mar 2019

Szlakiem dworków Garbów - Jastków

Data: 2 marca 2019
Trasa: Garbów - Jastków
Długość trasy: 15 km

Czyli kolejny klubowy rajd w nieznane.
Zaczęliśmy od podejścia pod późnoklasycystyczny pałac w Garbowie. Został on zbudowany w II połowie XIX wieku przez hrabiego Jana Jezierskiego herbu Nowina. Budynek pałacu został zaprojektowany oraz wybudowany przez architekta Józefa Dietricha. Jezierski stał się właścicielem Garbowa w 1819 roku, kiedy to kupił tutejsze dobra od rodziny Czartoryskich. Na początku XX wieku majątek nabył Bohdan Broniewski, a po jego śmierci całość przeszła w ręce Zygmunta Broniewskiego, komendanta głównego NSZ.
Od 1945 roku teren należy do Skarbu Państwa. Pałac w 1959 roku przekazany został w użytkowanie Spółdzielni Zdrowia w Garbowie. Obecnie zarządza nim Zespół Opieki Zdrowotnej w Puławach. W latach 1961-64 budynek pałacu przeszedł remont kapitalny, po którym odzyskał dawną świetność. Kolejne remonty przeprowadzono w latach 1970, 1983 i 2007.



Widok na kościół w Garbowie.

Zaniedbane stawy wchodzące w skład dawnego folwarku gospodarczego. Wcześniej razem z parkiem i stawem leżącym obok pałacu tworzyły jeden zwarty obiekt, jednakże w okresie powojennym całość została rozdzielona trasą S17. Podczas jej budowy zniszczeniu uległa również spora część parku.

Kościół Przemienienia Pańskiego – murowana świątynia w Garbowie, zbudowana w latach 1907-1911 według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1915 roku uszkodzona przez pocisk artyleryjski, odrestaurowana do 1922 roku. Na chórze muzycznym znajdują się organy 35-głosowe z 1929 roku firmy Biernackiego.


Musimy przeciąć dołem ekspresówkę.


Kurówka.


Zza drzew wyłania się dwór w Leścach.


Zabytkowy dwór w Leścach położony w zespole dworsko-parkowym z 1855 roku, odrestaurowany w 2010 roku ze środków unijnych i zaadaptowany na cele turystyczne. Od 2018 roku budynek ten jest rozbudowywany o północną (utraconą po wojnie) część z przeznaczeniem na salę konferencyjno-szkoleniową.



W Leścach mieszkała Zofia Trzcińska-Kamińska, polska rzeźbiarka i medalierka, a jej mąż - Zygmunt Kamiński, w 1927 roku zaprojektował tutaj wzór godła Polski z 1927.








Dwór w Piotrowicach Wielkich powstał w końcu XIX wieku za sprawą Ludwika Budzisława Kopcia, który nabył tu majątek w 1899 roku. Ludwik B. Kopeć zmarł w roku 1913. Majątek pozostawił trójce swoich dzieci, ich potomstwo zaś bywało na dworze w Leścach. Źródła mówią o trzech braciach z trzeciego pokolenia właścicieli dworu w Piotrowicach: Ludwik Kopeć pozostawał właścicielem dworu i zajmował się gospodarką, jego młodsi bracia wybrali inną drogę. Tadeusz Kopeć został lekarzem mieszkającym w Warszawie, Stefan Kopeć dosłużył się tytułu profesorskiego na uniwersytecie jako przyrodnik. Znacjonalizowany dwór zajmowały: mleczarnia,biblioteka i w końcu szkoła podstawowa. Od roku 2010 budynek nie jest już użytkowany.

Serce mi krwawi. A to Polska właśnie.




Pozwoliłam sobie pozaglądać do środka bez szyby.





Ciemięga.


1 komentarz:

  1. Fajny rajdzik, zacne towarzystwo i ciekawe lokacje.
    Ja sam namierzyłem, taki pałacyk niecałe 30 km od Tarnowa i mam w planach przekręcić tam kiedyś przed pracą.

    OdpowiedzUsuń