23 paź 2022

Rodzinny weekend w Olsztynie

Data: 22-23 października 2022
Trasa: Olsztyn - Sokole Góry - Biakło - Olsztyn; Okiennik Wielki
Długość trasy: ok. 10 km  

Coroczne rodzinne spotkanie zawsze jest okazją do spacerów, tym razem był to Olsztyn w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W sobotę najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem zamek, potem wędrowaliśmy do rezerwatu Sokole Góry i wreszcie wdrapaliśmy się na wzgórze ostańcowe Biakło (nazywane Jurajskim Małym Giewontem).

Owca na rowerze” to tytuł rzeźby Michała Batkiewicza, która stanęła przy ul. Zamkowej w Olsztynie. Rzeźba nawiązuje do intensywnie rozwijającej się w gminie Olsztyn turystyki rowerowej oraz wypasu owiec na olsztyńskich wzgórzach. 

Widoki z góry zamkowej.

Bardzo daleko we mgle widać Jasną Górę

Najciekawszym zabytkiem okolicy są ruiny średniowiecznej warowni. Badania archeologiczne wykazały, że w XI w. wznosił się tutaj drewniany gród obronny, który w połowie XII w. uległ spaleniu. Pierwsza wzmianka o murowanym zamku pochodzi z 1349 r. Jego fundatorem był król Kazimierz Wielki.
W czasach świetności warownia posiadała zamek górny i dolny oraz dwa podzamcza.
Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską warownię z klasztorem jasnogórskim. Podobno tunel ten miał przebiegać pod rzeka Wartą, a wejście do niego zostało zawalone gruzem.


Na skale czai się pustułka.

Lubelski artysta Jarosław Koziara dotarł aż tutaj?


Bigos zwiedza rynek


Biakło



W tle ferajna




Jest gdzie połazić...



Rezerwat przyrody Sokole Góry to urokliwe skupisko wzniesień. Lesiste masywy z wapiennymi skałkami oraz licznymi osobliwościami przyrodniczymi stanowią jeden z największych rezerwatów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Rezerwat utworzony został w 1953 roku i zajmuje powierzchnię 216 ha. Ze względu na wielkość obszaru jest to drugi rezerwat Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (największym jest Dolina Racławki). Wyróżniające się w krajobrazie wzniesienia osiągają ok. 400 m n.p.m.

Góry Sokole kryją w sobie kilkadziesiąt jaskiń.
Widok na zamek.



Biakło to wzgórze ostańcowe (340 m n.p.m.) w formie skalnego grzebienia zwieńczonego krzyżem.
Zwane jest Jurajskim Małym Giewontem.
A w niedzielę w drodze powrotnej dokonaliśmy jeszcze jesiennego wejścia bez tlenu na Okiennik Wielki (po prawdzie, to nogę w oknie postawił tylko Ignac, ja i Bigos pozostaliśmy w ostatniej bazie).
Okiennik Wielki, Okiennik Duży, czasami także Okiennik Skarżycki to grupa skał wapiennych w miejscowości Piaseczno w gminie Kroczyce, w powiecie zawierciańskim. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grupy jest skała posiadająca „okno” – otwór skalny o wymiarach ok. 7 na 5 metrów. Jest to właśnie skała Okiennik.
Według historyków ok. XII–XIII wieku u podnóża skał istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej; ślady murów były widoczne jeszcze w XIX wieku. Skała z oknem skalnym była donżonem, mury wzmocniono wałem. Wejście prowadziło przez istniejący w skale naturalny komin.



 Informacje za: Wikipedia oraz https://www.olsztyn-jurajski.pl/

1 komentarz:

  1. Ale faajne, znaczy tereny znam dobrze ale przecież zawsze miło popatrzeć na miejsca które się lubi.

    OdpowiedzUsuń