12 paź 2018

Jezioro Góreckie, Wielkopolska

Data: 12 października 2018
Trasa: Jeziory - "Grabina" - ruiny zameczku - Jeziory
Długość trasy: 9 km

Przy okazji spotkania rodzinnego, w oczekiwaniu na wciąż jeszcze podróżujących, brat zaproponował spacer szlakiem przy Jeziorze Góreckim w Wielkopolskim Parku Narodowym. Nigdy tu wcześniej z Ignacym nie byliśmy. Zaparkowaliśmy na parkingu niedaleko Muzeum Przyrodniczego WPN.
Przy muzeum znajduje się głaz Izabeli Dąmbskiej, wieloletniej przewodniczącej Rady Wielkopolskiego Parku Narodowego. Co może być ciekawe dla wodniaków - prowadziła m.in. badania związane z zagrożeniami zbiorników wodnych działalnością człowieka.

Jest piątek, zatem oprócz biegacza nie spotykamy na tej ścieżce nikogo. Później, przy jeziorze, pojawi się spora grupka uczniów z przyrodnikiem.


Dochodzimy do jeziora.

Jezioro Góreckie to jezioro rynnowe w kształcie litery L, stanowi obszar ochrony ścisłej Natura 2000. Nie wolno się w nim kąpać ani zrywać roślin w jego otoczeniu.


Idąc dalej szlakiem dochodzimy do kolejnego pamiątkowego głazu, to głaz Franciszka Jaśkowiaka,  krajoznawcy, orędownika idei ochrony przyrody, autora przewodników. Z ciekawostek: 20 listopada 1945 reaktywował poznański oddział PTTK, był też wieloletnim członkiem Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Oczywiście nie zbaczamy z wytyczonych dla turystów ścieżek, to obszar ochrony ścisłej.





Kierujemy się znów nad jezioro, by obejrzeć ruiny zamku Klaudyny Potockiej.

Zamek na wyspie kazał wybudować (w latach 1824-25) i prawdopodobnie osobiście zaprojektował Tytus Działyński z Kórnika. Obiekt był prezentem ślubnym Tytusa dla siostry Klaudyny i jej męża Bernarda Potockiego. Zameczek był pierwszą w Wielkopolsce budowlą romantyczną, której nadano cechy gotyckie i fasadowy charakter obronny. Obecnie rezydują tu kormorany.





Nie spodziewaliśmy się aż takiej letniej pogody.





Poniżej zapis trasy.

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. I pogoda też. No i dzień, bo podobno w weekendy są tam tłumy.

      Usuń
  2. Świetna ścieżka! Myślę że jeszcze niejedną ciekawostkę można by tam odkryć. Pozazdrościć!

    OdpowiedzUsuń