11 lis 2022

Wielokulturowo w Święto Niepodległości

Data: 11 listopada 2022
Odwiedzone miejsca: las Baraniec, Żułów, Bończa, Wojsławice

 Dziś szczególny dzień, Święto Niepodległości. Ale dla nas to także pierwsza rocznica śmierci naszego Przyjaciela. Spotkanie z Włóczykijami z Zamościa rozpoczęliśmy zatem wspomnieniem Radka na cmentarzu w Skierbieszowie. Potem ruszyliśmy na wędrówkę… A wiadomo, że najlepiej to nie mieć konkretnego planu. Najpierw zatem pospacerowaliśmy po lesie Baraniec, potem kolejno odwiedziliśmy: Żułów (gdzie dom pomocy prowadzi Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i gdzie od listopada 1941 r. do czerwca 1942 r. przebywał ks. Stefan Wyszyński), potem cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bończy, następnie Dom Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach, gdzie staraniem Andrzeja Pilipiuka i Marka Farfosa powstaje Muzeum Tradycji Rzemieślniczej, a potem pojechaliśmy do Wojsławic (tu zobaczyliśmy synagogę, kościół i cerkiew oraz rynek). I na sam koniec dwa punkty widokowe oraz cmentarz żydowski. Niesamowicie wielokulturowy, ciekawy dzień.






















 





To kolejne miejsce związane z kard. Wyszyńskim, które znalazło się w tym roku na naszej trasie.









Kaplica, w której znajdują się relikwie Matki Elżbiety Róży Czackiej.




Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Bończy (budowa ukończona w 1881).

 









Pomnik Jakuba Wędrowycza i jego przyjaciela Semena.



















Na elewacjach budynku umieszczono inskrypcję w języku hebrajskim z datą „5663 lat od stworzenia świata”, co oznacza rok 1902/1903 (prawdopodobnie rok ukończenia prac budowlanych).






Stara Plebania (1840)

Kościół pw. św. Michała Archanioła








Cerkiew pw. św. Eliasza



Dzwonnica przycerkiewna
Poniżej drewniane domy podcieniowe (tzw. dom szewca Fawki), ul. Rynek 59, lata 20. XX wieku. Zespół dwóch, połączonych komórką, drewnianych domów podcieniowych, do połowy XX wieku zamieszkiwanych przez rodziny żydowskie. Pierwszy budynek zajmowali Abram, Aron i Icek Tuchman oraz Fejga Stachler, drugi Fajwel i Icek Szyld z rodziną. Od lat 40. do połowy 90. obiekt zamieszkiwany był przez rodziny Majuków i Chodakowskich. Rekonstrukcja domów znajduje się w Muzeum Wsi Lubelskiej jako element ekspozycji Miasteczko. (info za: teatrnn.pl)


















1 komentarz: