Data: 18 grudnia 2021
Trasa: Niemce - Łuszczów
Długość trasy: 14 km
Aby oderwać się od przygotowań świątecznych, sprzątania i gotowania - ruszyliśmy w trasę. Pociągiem dojechaliśmy do stacji Niemce i szybko wkroczyliśmy w las.
Poruszamy się w bliskości wojskowej bazy logistycznej.
Udało się rozpalić ognisko, choć wiatr i wilgoć nieco przeszkadzały.
W Bystrzycy zachował się, wzniesiony w 1791 roku, klasycystyczny pałac Rojewskich (tam nie byliśmy). W skład zespołu pałacowego oprócz pałacu wchodzą: czworak murowany z 1890 roku oraz stajnia i obora murowana z 2 połowy XIX wieku, pozostałości browaru, suszarnia chmielu, magazyn i spichlerz murowany wzniesione w 1 połowy XIX wieku.
spichlerz w zespole dworsko-pałacowym |
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy.
Budowla reprezentuje styl późnobarokowy. Świątynia została zbudowana na miejscu dawnego, drewnianego kościoła z początku XVI stulecia. Obecna, murowana z cegły i kamienia, jednonawowa świątynia została zbudowana w latach 1709–1721, dzięki staraniom Jakuba Franciszka Żmudzkiego, kanonika lubelskiego. Wyposażenie kościoła reprezentuje styl barokowy, należą do niego ołtarz główny rokokowy, ozdobiony obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zapewne z 1775 roku, cztery ołtarze boczne, ozdobione XVIII-wiecznymi obrazami malarzy, m.in. Wojciecha Gersona. W budynku świątyni są umieszczone dwa portale: z prezbiterium do zakrystii i do skarbczyka. Powstały w okresie późnogotyckim, zapewne na początku XVI stulecia. Być może pochodzą z dawnej świątyni drewnianej, która została zbudowana na tym miejscu. Niestety nie udało nam się wejść do środka.
Na terenie kościoła, w obrębie ogrodzenia znajdują się zabytkowe groby właścicieli ziemskich, głównych fundatorów rozbudowy świątyni.
pomnik rodziny Wierzbickich w kształcie ażurowej piramidy |
A to już widok na Bystrzycę. Zaczęło padać, więc szybkim krokiem dotarliśmy do Łuszczowa, skąd wróciliśmy busem do Lublina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz