26 gru 2021

Drugi dzień świąt - w terenie

Data: 26 grudnia 2021
Trasa: Kazimierz - Mięćmierz - Kazimierz
Długość trasy: 9 km 

Przymroziło! Rano minus 10, ale nie rezygnowaliśmy z planów - pojechaliśmy do Kazimierza i zrobiliśmy małe, 9-kilometrowe kółeczko przez Mięćmierz z powrotem do Kazimierza.
Było super, ludzi na trasie w zasadzie nie było.


Najpierw idziemy przy wałach wzdłuż Wisły.





Wisłą płynie śryż.









Mięćmierz był kiedyś flisacką osadą, której mieszkańcy zajmowali się przeprawianiem ludzi i towarów przez Wisłę do położonego na drugim brzegu Janowca. Obecnie wioska ma charakter żywego skansenu, który szczególnie upodobały sobie środowiska artystów.
Jako pierwsza pojawiła się tutaj z zamysłem związania swojego życia z tym miejscem Małgorzata Szejnert – wówczas początkująca dziennikarka. Potem dwóch młodych architektów – Rudolf Buchalik i Tadeusz Strzępek – przeniosło do Mięćmierza starą leśniczówkę. I tak od lat 70. pojawia się tu coraz więcej artystów.
Jedną z największych atrakcji w Mięćmierzu jest wiatrak, który został tu przeniesiony z Bałtowa koło Puław przez państwo Dziadoszów.

ludowa kapliczka, którą postawiła tu miejscowa artystka


Wiatrak znajduje się na terenie prywatnym.

Oczywiście podeszliśmy do skarpy, która góruje nad rezerwatem przyrody Krowia Wyspa. W rezerwacie chroni się stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków, głównie wodnych i błotnych. Mamy tu widok na Małopolski Przełom Wisły oraz na zamek w Janowcu.


Kierujemy się z powrotem do Kazimierza.


We wsi Okale robimy sobie przerwę śniadaniową.
Malunki mrozu na szybie przystanku.


Zjadamy świąteczne przysmaki.



Mamy piękną pogodę, a natura prezentuje lodowe kwiaty.






W drodze powrotnej przeszliśmy przez wąwóz Głęboczyzna - szerzej znany pod nazwą Wąwozu Śmierci. Nazwa związana jest z położeniem wąwozu - najłatwiej dotrzeć do niego, idąc ulicą Cmentarną; położony jest na południe od centrum miasta, tuż przy cmentarzu. Z kolei jego oficjalne nazewnictwo pochodzi od nazwiska dawnego właściciela tych gruntów - Głęboczyńskiego.
Charakterystycznym elementem jest kamienny most arkadowy, powstały według projektu Karola Sicińskiego.




Uliczki Kazimierza.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor reformatów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz