Odwiedzone miejsca: Rezerwat Diable Skały, wieża w Bruśniku, bacówka w Jamnej
Przy okazji spotkania rodzinnego tradycyjnie już wybraliśmy się na wspólny spacer. Ponieważ tym razem mieszkaliśmy w agroturystyce we wsi Siedlce, mieliśmy okazję poznać piękne Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Rezerwatu Diable Skały w Bukowcu. To zespół skałek z piaskowca ciężkowickiego o ciekawych formach. Według legendy skały te przyniósł tutaj diabeł, i to aż z Węgier.
Skała Diabeł (z odbitymi "szponami") |
Ścieżka składa się z 9 przystanków, znajdują się przy nich tablice informacyjne z opisem danej wychodni skalnej oraz walorów przyrodniczych miejsca. Każda ze skałek ma swoją nazwę, są to m.in.: “Diabeł”, “Bloki Skalne”, “Dwie Skały”, “Samotna Skała”, “Głaz”, “Grzyb”, “Skała Kapa”.
skała Urwisko |
Są tu również jaskinie szczelinowe, największa, Diabla Dziura, ma głębokość 42 m i długość 175 m. W jaskini mają swoje siedliska nietoperze.
Jesień w pełni.
W Bukowcu, gdzie zaczyna się ścieżka i gdzie można zostawić na parkingu auto, warto zobaczyć kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, jest to dawna cerkiew greckokatolicka św. Paraskewy, wybudowana w 1805 w Kamiannej (również warto odwiedzić się tę wieś, a zwłaszcza muzeum uli) i przeniesiona do Bukowca w 1949.
Wnętrze oglądane przez kratę.
W drugiej kolejności jedziemy do Bruśnika, aby wspiąć się na wieżę widokową.
Wieża widokowa w Bruśniku liczy 23 metry wysokości, ale ostatnia platforma znajduje się na wysokości 18 metrów. Wieża jest jedną z kilku na Szlaku Wież Widokowych Pogórza. Jest tu łatwy dojazd i parking. Wejście na wieżę - bezpłatne.To bardzo dobry punkt widokowy na Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie (w tym Pasmo Brzanki), Beskid Niski.
Przy dobrej widoczności z wieży zobaczyć można również Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie, Beskid Sądecki, Tatry, Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie.
Nie czuję się na siłach, żeby rozpoznawać, co widać na poszczególnych zdjęciach...
Ostatnim przystankiem wycieczki była bacówka w Jamnej. To obiekt turystyczny wybudowany wraz z bacówką na Brzance na początku lat 80. przez Karpacki Związek PTTK, według idei Edwarda Moskały. Poza murowanym podpiwniczeniem cały budynek wykonany był z drewnianych płazów oraz został kryty gontem z obszernym tarasem od strony południowej.
Zjedliśmy tu przepyszną wprost kwaśnicę i placki ziemniaczane. Z czystym sumieniem polecam.
A tu już widoki z tarasu przy bacówce w Jamnej.
A tu już widoki z drogi prowadzącej do wsi Siedlce, gdzie mieszkaliśmy.
Taras przed domem agroturystyki, w której mieszkaliśmy. Piękne klimaty.
W niedzielę pożegnał nas widok na Tatry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz