1 lis 2020

Lubelska Droga Św. Jakuba, Kiełczewice Dolne - Prawiedniki

 Data: 1 listopada 2020
Trasa: Kiełczewice Dolne - Prawiedniki
Długość trasy: 17 km

Znów ruszyłyśmy z Marysią Drogą św. Jakuba. Dziś Wszystkich Świętych, więc wybór trasy uznałyśmy za zasadny. Poza tym lubimy wędrować tym szlakiem. Tym razem zaczęłyśmy w Kiełczewicach Dolnych, kierując się w stronę Lublina (odwrotny kierunek tego szlaku jest już naszą tradycją).

 Początek trasy w totalnej mgle, z której wyłaniały się drzewa, tabliczki, a nawet niespodziewająca się nas krowa.




Młyn wodno-motorowy w Strzyżewicach, dworski, po przebudowie w okresie międzywojennym czterokondygnacyjny, w górnej części drewniany, w dolnej murowany, przy częściowym zastosowaniu muru pruskiego.



Dwór z ok. 1880 r. w Strzyżewicach. Obecnie świeżo odremontowany.


My oczywiście w odwrotną stronę.
















Miejsce pochówku ludności żydowskiej w Piotrowicach.





Źródełka w Piotrowicach są jednymi z największych źródeł na Wyżynie Lubelskiej. Biją z mocą 60 litrów na sekundę. Woda wypływa z rozległej niszy i po kilku metrach zasila wody Bystrzycy. Kiedyś stanowiła źródło wody pitnej.




















Modrzewiowy Młyn Wodny w Osmolicach Pierwszych wybudowany dla Juliusza Stadnickiego, dziadka ostatniego właściciela majątku w Osmolicach, to młyn turbinowy, który liczy ponad 150 lat.


Zespół pałacowo-parkowy w Osmolicach Pierwszych, którego właścicielami byli m.in. Jakub i Jan Osmólscy. Jan Osmólski był jednym z najbardziej światłych ludzi XVI wieku, który podniósł Osmolice do godności rezydencji magnackiej, stworzył też dużą bibliotekę, przekazaną później klasztorowi w Opolu Lubelskim. Dworek obecnie znajduje się w rękach prywatnych.


Starą aleja lipowa w Pszczelej Woli - pomnik przyrody zwany od właścicieli majątku aleją Rohlandów.


Dolina Bystrzycy po opadach okazała się bardzo podmokła, dlatego ostatni odcinek, od Polanówki, pokonałyśmy górą, asfaltem.

Zakończyłyśmy w Prawiednikach po 17 km Drogi. To już 132 km mojej Lubelskiej Drogi św. Jakuba (od Prawiednik do Sandomierza).
 

1 komentarz:

  1. pięknie - mgła dodawała malowniczości i klimatu. No cóż nie bł bym sobą gdybym nie zaprosił na Via Reggia

    OdpowiedzUsuń