19 lip 2015

Wycieczka na Dolny Śląsk

Data: 17-19 lipca 2015
Odwiedzone miejsca:

Przy okazji wyjazdu na festiwal Castle Party na zamku w Bolkowie brat pokazał mi kilka świetnych miejsc na Dolnym Śląsku. 

 Miedzianka, pisał o niej Filip Springer.


Czyli miasteczko, którego nie ma.










A tu już wieża książęca w Siedlęcinie.


Można tu zwiedzić średniowieczne wnętrza.

Najcenniejsze są niepowtarzalne w skali Europy XIV-wieczne malowidła o tematyce arturiańskiej.







Kościół św. Mikołaja w SIedlęcinie.







Schronisko Perła Zachodu nad Jeziorem Modrym w Siedlęcinie. Obecne schronisko zostało odbudowane w 1950 roku w miejsce dawnego z 1927 roku.






A to już most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim niedaleko miejscowości Pilchowice. Linia z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego wraz z mostem powstała w 1902 jako część planu budowy zapory i elektrowni wodnej w Pilchowicach.
Most ma długość 135 metrów, a położone na nim torowisko znajduje się 40 metrów nad dnem zbiornika. Filary na których spoczywa, oddalone są od siebie o 85 metrów. Most ten należy do najwyższych w Polsce.










 Zapora wodna w Pilchowicach.





A to dawny wulkan Ostrzyca.
Ostrzyca (501 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego o wyrazistej stożkowej sylwetce. Wznosi się w zachodniej części Pogórza, niedaleko wsi Proboszczów.
Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego, wypreparowanym przez wietrzenie i erozję spośród mniej odpornych skał osadowych.
Romański kościół w Świerzawie.
Z drugiej połowy XIII w.










Tu jedliśmy dobry obiadek.


Opactwo Cystersów w Krzeszowie.














Kościół św. Józefa na terenie kompleksu.
Wdrapaliśmy się na wieżę bazyliki.
Na horyzoncie Śnieżka.






Rezerwat przyrodniczy Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie.
Rezerwat ten utworzono w 1970 roku. Znajduje się on pomiędzy Gorzeszowem a Olszynami, nieco na wschód od Lubawki na Dolnym Śląsku.

Skałki te powstałe w wyniku długotrwałej erozji, przypominają kształtem kolumny, grzyby, maczugi. Najwyższe z nich sięgają 17 m wysokości.










Chełmsko Śląskie.



Zespół drewnianych domków zwany "Dwunastoma Apostołami", powstał w 1707 roku jako osada tkaczy czeskich. Domy zbudowane są w konstrukcji ryglowej lub na zrąb, parterowe, o dwutraktowych wnętrzach, każdy z podcieniem i drewnianym szczytem: stanowią w całości dzieło jednego zespołu ciesielskiego. Z dwunastu domów zachowało się 11.
W muzeum można obejrzeć makietę całości.


I cenne zdjęcia sprzed lat.
Sklep z pamiątkami i kawiarnia.
Zamek w Bolkowie. XIII-wieczny zamek w Bolkowie należy do najstarszych i najciekawszych zachowanych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego w Polsce. Usytuowany na wzgórzu, niedaleko centrum Bolkowa, stanowi najbardziej malowniczą warownię Dolnego Śląska.

Powstanie zamku gotyckiego związane jest z panowaniem Bolka I. To wówczas najprawdopodobniej powstała wieża dziobowa (klinowa). Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce, jej wysokość wynosi obecnie 25 m.
Castle Party.
Krajobraz po burzy.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz